SINAV PES EDENLERİ YAKAR

Sınav öğrenciler ve ebeveynler için genel anlamda ne ifade eder?

Öğrencilerin sadece stresten ibaret olarak gördüğü bir kâğıt parçasından mı ibarettir yoksa ebeveynlerin “benim oğlum avukat, kızım doktor olacak” söylemleri için midir?

Değerli ebeveynler ve sevgili öğrenciler zafere giden yola çıkarken ilk olarak sınavın bir son olmadığını kabul etmekle başlayacağız. Sınavın bizim hayatımızda yön verici bir ölçüt olduğunu ama bu ölçütün yönünü dolaylı yoldan yine bizim belirlediğimizi hatırlayacağız. Bu dönemde öğrenciler genel olarak fazlasıyla kaygı içerisinde oluyorlar o yüzden ebeveynler olabildiğince sakin kalmalıdırlar. Çocuklarınıza, kendilerine inandıkları ve bu inancı planlı bir şekilde çalışarak destekledikleri takdirde başarının anahtarını yakalayabileceklerini anlatmanız, desteğiniz sayesinde kaygı seviyelerinde düşmeye ve çocuklarınızın özgüvenlerini yükseltmeye neden olacaktır.

Peki öğrenciler nasıl ilerlemelidir? 

Sevgili gençler girdiğiniz sınavlarda bazen beklentilerinizi karşılamayan sonuçlar ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Belki çalışma sisteminizi tekrar gözden geçirmiş ya da “olmuyor” diyerek pes etmişsinizdir. Hayat başlı başına bir maratondur. Bu sınav da sizin düzlükten önceki son yokuşunuz. Ne kadar istemediğiniz bir sonuçla karşılaşırsanız karşılaşın asla pes etmeyin. Çünkü bu maratonu sonuna kadar pes etmeyenler kazanacaklardır. Kendinize bu noktada inanın. Yaşantınızda “olmuyor “kelimesi yerine “yapacağım, olacak” kelimelerini barındırın. Özgüvenli olup kendinize inanmak sınav anında kaygılanmanızı engeller. Kaygılarınızı engelleyemediğiniz noktada nefes egzersizi yapmanız, kendinize telkinlerde bulunmanız rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Tek başına inanmak yetmeyeceği için ardından planlı olarak ders çalışma ile devam edeceğiz. Her gün gördüğünüz derslerin tekrarlarını yapıp o konular hakkında soru çözmeniz hafızanızdaki kalıcılığı arttıracaktır. Bir şarkıyı sürekli dinleyerek tekrar edip, yıllar sonra aynı şarkıyı hatırlamak gibi düşünebilirsiniz. Beyin öğrendiği hiçbir bilgiyi unutmaz sadece bizim hatırlamayı bilmemiz gerekir. Tekrarların ardından okulun dışında evinizde de kendinize deneme sınavı uygulayın. Bu sınav ile nerelerde eksik olduğunuzu inceleyip eksiklerinizi kapatmaya yönelik çözümler bulmak netlerizin artışına etki edecektir. Bununla birlikte evde deneme sınavınızı uygularken gerçek süreyi baz almanız zamanı daha iyi yönetmenize katkı sağlayacaktır.

İnanç, azim ve düzenli çalışmanın sonu mutlaka güzelliklere çıkar.

Unutmayın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi;

“Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı ise başaracağım diye başlayarak sonunda başardım diyenindir.”

Tüm Öğrencilerimize Başarılar Dilerim.

Sevgiyle Kalın…

.

Psk.Elif Aycan TAŞKIRAN